December 12, 2017

Astazi au continuat meciurile din optimile Ligii Campionilor cu doua partide importante :

* Bayern Munchen – F.C Basel 7-0 * Inter – Marseille 2-1

La Munchen Bayern a lovit-o in plin pe F.C Basel, marcand 7 goluri. Robben a reusit o “dubla”, Muller si nu mai putin de 4 goluri inscrise de Gomez duc gruparea bavareza în “sferturi”. Super Mario a reusit sa egaleze un record vechi din 1975 si care apartinea chiar actualului sau antrenor, Jupp Heynckes acesta fiind ultimul german care reusise sa inscrie de 4 ori in Cupa Campionilor Europeni.

Inter a pierdut dramatic calificarea. Milito a deschis scorul la Milano in minutul 75 insa un brazilian s-a opus in calea fericirii italiene. Brandao a inscris in prelungiri speculand o eroare in centrul defensivei milaneze si totul era sfirsit pentru italieni chiar daca Pazzini a marcat apoi pentru 2-1. Gazdele si-au spulberat si ultimul obiectiv ramas in acest sezon fiind de asteptat acum o demitere a lui Ranieri.

Iata rezultatele :

1. Bayern Munchen – F.C Basel 7-0 (goluri: Robben ’10,’81, T. Muller ’42, M. Gomez ’44,’50,’61,’67)

2. Inter – Marseille 2-1
(goluri: Milito ’75, Pazzini ’90+5 pen. – Brandao ’90+1 )